Second

druga-strona-duze

„Second” oil on canvas, 150/200cm, 59/79 inch, 2013

This image was created by eight months. I worked on it only when I was in this special for me „expressive mood”. I never knew exactly when again I will paint it and suddenly I finished it today.
It is said that there are always two sides of coin. Every good side brings bad side too and vice versa. I think that there are more sides. In the books of fantasy I sometimes find the theory that every particle of the universe contains the information about the entire universe, each cell transferred to a new territory after some time will develop into twin world. However, It would mean that there is any particular finite form of the world that can be duplicated. I think that all sides of all coins are dancing together in crazy dance somewhere between reality. All the possibilities are dancing around us and we dance with them, no matter of our efforts to explain it ourselfs and rationalize what is happening.
 

„Druga” olej na płótnie, 150/200cm, 2013

Ten obraz powstawał przez 8 miesięcy. Pracowałam nad nim tylko kiedy byłam w tym szczególnym u mnie „ekspresyjnym nastroju”. Nigdy nie wiedziałam dokładnie kiedy znów się za niego zabiorę i dziś niespodziewanie skończyłam.
Mówi się że są dwie strony medalu. Każda dobra strona niesie z sobą też złą i na odwrót. Ja myślę że jest ich więcej. W książkach z działu fantastyki czasem spotykam się z teorią że każda cząstka wszechświata zawiera w sobie informację o całym wszechświecie, każda komórka przeniesiona na jałowy nowy teren z czasem rozwinie się w bliźniaczy świat. To by jednak oznaczało że jest jakaś konkretna skończona forma świata którą da się powielić. Myślę że wszystkie strony wszystkich medali tańczą razem w chocholim tańcu gdzieś między rzeczywistością. Wszystkie możliwości tańczą wokół nas a my tańczymy razem z nimi niezależnie od tego jak próbujemy sobie wytłumaczyć i zracjonalizować to co się dzieje.